Polsza ogłasza polowanie na czarownice. Swój pierwszy ruch już wykonała. Perun I szczyci się ścięciem Argarczyka.

Heim postawiło na sojusz z Argarem. Wieść jednak niesie, że w wyniku jego podzieliło się na dwie części. Czyżby czekała nas rewolucja?

O "U Klementyny" coraz głośniej. Gospoda prężnie się rozwija i zaprasza w swe progi. Uprzejmie prosi się Polszańskich rycerzy o nie wszczynanie w jej progach politycznych zamieszek.

Argar zaprasza spragnionych do posmakowania swych specjałów w nowo powstałej gospodzie - "Piaski Czasu". Można tu dostać między innymi domowo pędzony bimber - "Afrodyzjak Meduzy" oraz młode piwo - "Bogini Cienia", a to nie wszystko! Gościnnie występy - SŁOWIKA! Tak, moi drodzy, Argar podwędził Słowika!

Fasach donosi o wzmożonej aktywności ognistych ptaków na niebie. Van Helga ostrzega przed prawdopodobnym niebezpieczeństwem.

Lerodas zalewa fala przybyszy. Pogłoski głoszą, że znany uzdrowiciel Walwan przyjmuje pod swój dach każdego zbłąkanego wędrowca. Jeśli trwoga to do Waldzia!

FAQ #1

PYTANIA I ODPOWIEDZI

1. Drakony używają kryształu do zmieniania się w człowieka człowieka, tak? Czyli nie otrzymują żadnych mocy od żywiołów w takim razie jak Argar?
- Drakony to humanoidalne smoki, ale dzielą się na nacje. Większość potrafi ziać ogniem, wyjątek stanowią smoki wodne. Kryształy (które w naszej teorii mają pewnego rodzaju świadomość) mogą wzmocnić siłę ich żywiołu (którym smoki dysponują tak czy siak) lub po wszczepieniu w ciało umożliwiają im zmianę formy na ludzką. Dotyczy to czystokrwistych drakonów, rasy pochodne, takie jak np. lizardy pochodzą od gadów, nie mają umiejętności ziania ogniem, więc w ich przypadku kryształ oferuje żywioł.

2. Czy Drakony zieją ogniem, jak każde inne drakony i smoki? Czy w Mathyr są tylko drakoniczne rasy, czy mamy ziejące ogniem bestie?
- Co do ziania ogniem odp. wyżej. Nie ma "ziejących ogniem bestii" czyt. typowych smoków jako zwierząt. Jest możliwość by drakon posiadał smoczą formę, ale ta gabarytowo nie powinna różnić się wielce od formy pierwotnej. Warto zaznaczyć, że drakon czystej krwi posiada jedynie posturę człowieka, reszta ciała jest smocza, przykład w zakładce o Siivet.

3. Skoro we Fjellod używają kryształów do magii, to też nie mają żywiołów tak?
- Tak. Umarli wykorzystują kryształ do różnych inkantacji i eliksirów. Zaawansowane środki na bezpłodność, tajemnicze mikstury na porost włosów, potencje czy formy ożywiania. Jeżeli nieumarła wszczepi kryształ w ciało wzmocni swój potencjał magiczny.

4. Jak dostępne są kryształy w Mathyr? Ile kryształów jest w Państwie, czy można dostać coś z kryształu na czarnym rynku?
- Kryształy nie są popularnie dostępne. Dzielą się na kryształy kategorii A i kategorii B. Kryształ kategorii A to ten, którego dana istota zdobyła samodzielne, dostała od Gabriela z Lasu. Ten kryształ jest najsilniejszym z możliwych. Kategorii B jest kryształ otrzymany z ręki do ręki (nie ważne w jaki sposób, ale nie bezpośrednio od Gabriela). Te kryształy mają jedynie 50% mocy. Spis liczby oficjalnie zdobytych kryształów w konkretnych miastach, znajduje się w zakładce "Mapa Mathyr", po kliknięciu w "Kryształowy Las". Istnieje jednak szansa, że ktoś był w Lesie, przeżył i chce sprzedać kryształ na czarnym rynku, ale umówmy się… nie opłaca się to. Lepiej zostawić go dla siebie.

5. Dlaczego Polsza to najsilniejszy kraj, skoro ma ograniczoną liczbę kryształów, albo przynajmniej kiedyś miała, a obok jest Fjellod z rasą nieumarłych niemagicznych, są drakony, czy dwumetrowe orki na gamortach?
- Polsza jest najsilniejsza gospodarczo. Ma największą liczbę kryształów, dużo większą niż pozostałe nacje. Dzięki nim mają najlepiej rozwiniętą technologię i są w stanie zapewnić lepsze warunki do życia. Dodatkowo część kryształów jest przeznaczona na walkę z innymi rasami i w razie wszelkich prób ataków wykorzystywana. Poza zwykłą bronią w grę wchodzi spalenie nieumarłych, skomplikowanie smoczego ataku z powietrza czy podtopienie dwumetrowych orków wraz z ich gamortami. Właśnie do takich celów w Polszy wykorzystuje się żywioły, w większości przypadków służą one do wytwarzania energii (coś jak nasz prąd).

6. Z jakiej paki Las pomaga Ryu na całym terenie Mathyr w lasach? Czy to znaczy że mimo wszystko w całym Mathyr jest jakoś zaklęta magia? Bo kryształ Ryu miał wzmacniać jego zdolności, a nie dawać mu władzę nad florą i fauną?
- Przede wszystkim Ryu nie ma żadnej władzy nad fauną i florą. Las żyje własnym życiem i sam z siebie decyduje czy mu pomóc czy też nie. Można powiedzieć, że lasy Mathyr są same w sobie zaklęte. Chociażby drzewce z Lerodas są tego przykładem. Kryształowy Las ma swoje granice, jednak jak to w przyrodzie bywa, korzenie tworzą swoje własne wici, dzięki czemu Kryształowy Las "zbiera" więcej informacji niż mieszkańcy są w stanie przypuszczać. Poza tym, nikt nie powiedział, że Gabriel/Las nie ma własnych planów.

7. Czy każda nacja musi być nastawiona na zdobywanie kryształów? Bo aktualnie przy Argarczykach wydają się totalnie bezużyteczne, tracą magię jak podzielisz, całych nikt prawie nie ma i nie można ich prawie zdobyć.
- Nie musi, nacje żyjące w zgodzie/fuzji z naturą mogą ich pragnąć jedynie ze względu na chęć zdobycia kontroli nad żywiołem. Kryształy dla Argarczyków stanowią jedynie źródło do rozwoju swojej wioski. Jest to dla nich rodzaj ulepszenia (podłączenia prądu). Przypominamy, że Argarczycy wpadli do tego świata, pochodzą z innego, z samej tej zasady zdają się tu nie pasować.

8. Czy zmiennokształtność to magia? Chowanie np takich skrzydeł, jeśli istoty w Mathyr są pozbawione magii, nie powinny móc schować w ciało niczego, chyba, że mają magię.
- Tak, zmiennokształtność to magia. Po to Drakonom kryształy, by móc ukryć swoje prawdziwe oblicze. Oczywiście nie idźmy w skrajność, są rasy, które potrafią schować np. pazury, ze względu na swoje gentyczne pochodzenie lub zmienić kolor skóry (dajmy na to lizard z genem kameleona). Chodzi o większe zmiany, te drobniejsze są dopuszczalne, jeżeli mają genetyczne wyjaśnienie. Sprawa nie dotyczy zwierząt - tu zdarzają się przypadki genetycznej zmiennokształtności.

9. Co jeśli ktoś miałby mieć kilka kryształów?
- Nadal dysponuje tylko jednym żywiołem. Warto też zaznaczyć, że kryształy kategorii A wykluczają te kategorii B, więc jak już ma kilka to polecamy jednej kategorii. Wzmacnia to jedynie zasięg/moc jego zdolności. Kryształ A jest potężniejszy niż Kryształ B, więc wszczepienie sobie A kiedy już mamy B może prowadzić do konsekwencji - eksplozji, śpiączki, nawet śmierci, to zostawiamy w wizji autora.

10. Na jakiej podstawie jednym kryształ daje zmianę formy, innym wzmacnia magię, innym dary a innym daje żywioły?
- Na zasadzie świadomości i rasy. Gabriel nie siedzi w krysztale "dla jaj". Ma to głębszy sens, który wyjdzie z czasem. W danej chwili możemy śmiało powiedzieć, że kryształy w pewien sposób wiedzą czego dana istota chce i co może dostać. Nadal są ledwo zbadane w tym świecie, nikt nie zna ich pełnego potencjału.

11. Czy kryształ można użyć jako silnik napędzający cokolwiek? Wydziela energię? Ta energia jest skończona?
- Tak, można. Cały kryształ działa dożywotnie, można go podzielić na max 8 części, każda z tych części generuje moc przez 5 lat. Nim padnie pytanie "Po co więc dzielić?" - po to by można było obsłużyć więcej maszyn czy dla zwykłego zarobku. Wymiana odłamka kryształu na nowy sporo kosztuje, oczywiście lud, nie monarchę.

12. Jak Polsza jest najsilniejszą nacją, skoro nawet po eksperymentach na ludziach z kryształami nawet nie jest w stanie dorównać 0,5% potędze Argaru?
- Argar to nowa nacja, nie z tego świata. Polsza to najsilniejsza nacja w kwestii gospodarczej, w tym biją Argar na głowę.

13. Jak Polsza kontroluje las, skoro nie może wykopywać kryształów na potęgę? Jaki jest sens, skoro Polsza kontroluje źródło, a nie używa tego w żaden sposób?
- Polsza w żaden sposób nie kontroluje lasu. Ograbili go lata temu, teraz mogą jedynie próbować zdobyć kryształ i słać tam śmiałków, tak jak inne nacje.

14. Skąd inne nacje mają kryształy? Od czego zależy pojawienie się dzikich kryształów?
- Zdobyły dzięki jednostkom. W Terrze np. zdobył kryształ Mateo Wielki I, stąd wielka otoczka tego imienia i związane z nim zwyczaje. Nowe kryształy produkuje Gabriel, aczkolwiek Las jest ich wciąż pełen.

15. Po co robimy ograniczoną magię kryształów, skoro mamy Argarczyków w świecie?
- Ponieważ to nie świat Argarczyków. Trafili do takiego, który działa na innych regułach. Stanowią wyjątek wśród innych, a jednocześnie są w mniejszości. Daje to więcej opcji i możliwości na to co mogą zdziałać w tym świecie i co się z nimi w przyszłości stanie. Gdyby trafili do świata rządzącego się takimi samymi regułami jak ich własny, wiele ciekawych wątków nie miałoby racji bytu. Poza tym na Argarczykach też można eksperymentować. Daje to też opcje dodatkowe.

16. Po co ograniczać magię do kryształów, skoro mamy orków, elfy, drakonów, gobliny itd, fantastyczne rasy posiadające w innych settingach silne powiązania magiczne?
- Ponieważ ograniczenia dają więcej możliwości na kreatywne rozwiązania. Te istoty mogą posiadać magiczne zdolności, ale muszą się wysilić by je zdobyć. Autor musi się wysilić, a to sprawia, że rozgrywka, naszym zdaniem, sama w sobie robi się ciekawsza.


17. Po co mamy Polszę i robimy z niej zagrożenie, skoro nie jest żadnym zagrożeniem dla nikogo?
- Gdyby polityka i władza opierała się jedynie na fizycznych aspektach to rządziliby nami łysi pakerzy. Polsza stanowi zagrożenie dla wszystkich. Żyją w dogodnych warunkach, mają żywiołowych żołnierzy zdolnych walczyć z innymi nacjami oraz posiadają technologię, której inne nacje nie mają. Atakowanie ich na łeb, na szyję nie jest najlepszym pomysłem.

18. Jaką moc ma kryształ w jakiejś broni albo urządzeniu skoro żywioł definiuje użytkownik?
- Do używania broni potrzebny jest użytkownik. Broń dostosowuje się do użytkownika. Jeżeli to jego broń, jego kryształy to moc broni wpisuje się w kat. A jeżeli broń i kryształy są cudze, broń ma moc kryształów kat. B

19. Gdzie jest granica żywiołów? Czy ktoś kto ma wtopiony kryształ może mieć moce podobne do maga lodu?
- Ogień, woda, powietrze, ziemia to podstawy, ale pochodne od nich też wchodzą w grę. Lód, magma, skała czy kontrola roślinności, a więc tak, magowie lodu też mogą się pojawić.

20. Czy jeśli ktoś z wtopionym w siebie kryształem ma dziecko, czy to dziecko dziedziczy zdolności jakieś albo preferencje co do żywiołu?
- Dziecko nie dziedziczy zdolności powiązanych z kryształem, ale dziedziczy zmiany genetyczne. Przykład Mieszka czy Ennis. Ich potomstwo sprzed przemiany będzie miało inną pulę genetyczną od ewentualnego potomstwa po przemianie.

21. Dlaczego jak Mieszko ma wszczepiony kryształ to ma nerfa 50% do mocy kryształu, konsekwencje skutkujące przedwczesną śmiercią, a jak przychodzę Lazarusem który robi mini atomówki bez ograniczeń, to nikt nie ma z tym problemu?
- Feniksy klasyfikują się jako Argarczycy, zdolności Lazarusa opierają się o jego pochodzeniu, nie kryształ. Dlatego mamy limit na postaci z Phyonix.

22. Czy stworzenia z Kryształowego Lasu są inteligentne? Czy mają jakieś moce? Czy Gabriel wszystkim rządzi czy to las ma jakąś świadomość?
- Tak są inteligentne, silne, upierdliwe. Robią to co Gabriel uważa za słuszne, ale potrafią mu się przeciwstawić. Chociażby odrobinę. Jakiś wyjątkowych mocy nie mają, a kwestia Gabriela jest sprawą, co do której nikt nie ma pewności. Z czasem karty będą się coraz bardziej odsłaniać.

23. Dlaczego w Fjellod kobiety zdają się być niżej w hierarchii skoro to one mogą władać magią? Powinny być ewidentnie potężniejsze
- Van Helga należy do Rady Fjelldod i wraz z mężem ma decydujący głos. Nie do końca rozumiemy gdzie "kobiety zdają się być niżej w hierarchii".

24. Dlaczego jeśli w Fasach na koniec życia zamieniasz się w potwora to po prostu nie robią jakiegoś samobója albo rodzina nie wyprawia jakiegoś pogrzebu żeby się upewnić, że nie wstanie jako ogromna bestia.
- Po pierwsze, samobóje raczej nie przychodzą łatwo. Po drugie lud Fasach dostrzega potencjał w tych bestiach. Dostrzegają pewne sprawy i chcą nauczyć się lepiej obchodzić z robaczkami, by z czasem stały się bronią lub linią obrony w przypadku ewentualnych starć. Po cichu liczą, że w przemienionych drzemie jakaś reszta człowieczeństwa i że pamiętają swoich bliskich.

25. Czemu nie ma na Mathyr wojen?
- Cytat z Fabuły: "W tym konkretnym momencie w Mathyr nie ma żadnej wojny, owszem drobne potyczki czy podboje są tutaj codziennością, jednak większość mieszkańców ma inny cel. Trwa wyścig o lidera w posiadaniu kryształów, co prawda Serce, na tą chwilę, nie ma sobie równych, ale śmiałków nie brakuje. " Nie bronimy organizować starć czy wojen, w razie własnych pomysłów wystarczy się z nami skontaktować.
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

^